Towary luksusowe. Jak zmienia się rynek biżuterii luksusowej?

Strona główna » Towary luksusowe. Jak zmienia się rynek biżuterii luksusowej?

Szacowany czas czytania: 8 minut

Jak zmieniał się rynek biżuterii w Polsce i na świecie przez ostatnie 20 lat.

Towary luksusowe to niewątpliwie swego rodzaju nagroda dla siebie lub nagroda od osób, które chcą wynagrodzić np. swojego pracownika za wykonaną przez niego pracę. Towar luksusowy, w tym przypadku biżuteria wykonuje się z szlachetnych materiałów precyzyjnie i solidnie obrobionych przez maszyny lub rzemieślników Jubilerów.

No właśnie, ach ta szlachetność…

I tutaj pojawia nam się pierwszy problem. Pierwszym grzeszkiem, który osobiście zapamiętałem to była technologia dmuchaniabiżuterii, najpierw złotych łańcuszków. W późniejszym czasie dochodziły do tego brasnsoletki wykonane ze złota, kolczyki, zawieszki. Jubiler lub jak kto woli producent biżuterii otrzymał możliwości technologiczne do produkcji objętościowo większej biżuterii kosztem … no właśnie… wagi samych wyrobów np. złotej biżuterii. Biżuteria tzw. dmuchana istnieje już od długiego czasu na rynku. Dmuchaną biżuterię rozpoznamy po lekkości, pomimo optycznego złudzenia masywności np. złotego łańcszuszka. Co ciekawe technologię dmuchania początkowo stosowano tylko w biżuterii, gdzie kruszec był cenny i drogi na giełdzie metali. Dzisiaj od jakiegoś czasu zauważyć można również coraz więcej niepełnych akcesoriów biżuteryjnych ze srebra. Tak Srebro, również dotknęła ta przypadłość.

Główne zalety i wady dmuchanej biżuterii? Towary luksusowe

No dobrze ale czy taka biżuteria ma zalety? Niewątpliwie zaletą jest niska odczuwalna waga podczas noszenia dmuchanej biżuterii. Problemem jest natomiast niższa trwałość takiej biżuterii, podatność na szarpnięcia i mechaniczne uszkodzenia.I chyba co istotne biżuteria taka jest po prostu mniej wartościowa. Powstaje efekt mniej złota w złocie, co ma pozytywny skutek tylko w przypadku zakupu takiej biżuterii no chyba że… Chyba że nasz Jubiler ma na tyle silną pozycję na rynku, że potrafi ten mały szczegół skrzętnie ukryć. Ale jak? Już odpowiadam.

Złote kolczyki dziecięce króliki
Złote kolczyki dziecięce króliki, nasza biżuteria OLOR.pl

Złota biżuteria jako inwestycja? Czy to dobry pomysł?

Wśród największych brandów biżuteryjnych można zauważyć jedną rzecz. Otóż od dłuższego czasu w sklepach internetowych nie jest podawana gramatura, waga danej biżuterii. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest to czasami dosyć problematyczne zadanie ponieważ gdy mamy pewną ilość tych samych łańcuszków lub złotych kolczyków na sprzedaż, to oczywistym jest że przy podaniu wagi mogą zdarzyć się pewne odchyły, gdyż niemożliwym jest utrzymanie wagi idealnej co do setnej grama wagi. Natomiast niepodawanie gramatury, zwłaszcza przy biżuterii z drogocennych metali jak złota biżuteria jest moim zdaniem zbyt dużym nazwijmy to… uproszczeniem. Dlatego zwracajmy uwagę na ten aspekt. Kupując towary luksusowe powinniśmy otrzymywać pełno wartościowy produkt.

Małe grzeszki dużych brandów w Polsce, na świecie iii… degradacja “pojęcia luksusu jaki znaliśmy”

Złote kolczyki nieskończoność

Kolejną rzeczą która strasznie mnie irytuje i negatywnie oddziaływuje na pozycję całej branży to stopniowe obniżanie próby biżuterii, najczęściej ze złota. Niepisanem standardem w branży jubilerskiej była tzw. “czternastka” inaczej 14 karatów lub próba 585. Jest to próba sprawdzona w odróżnieniu od 18 karatowej biżuterii (tzw. próba 750) zauważalnie tańsza, lecz jakościowo i wartościowo trzymająca wysoki poziom. Już dzisiaj próby złota takie jak: 333 lub 375 stają się powoli standardem i to nie u bazarowego jubilera w Egpicie, tylko tutaj w Europie. Próby te zostały początkowo zaakceptowane przez klientów jako rozszerzenie oferty i możliwość wyboru “tańszego złota” od “droższego złota”. Jednakże tak jak w przypadku aut kiedy pojawia się na jego miejsce nowy tańszy, mniejszy model, to tamten pierwszy automatycznie awansuje.

złoto 585

Przykład kolczyków dziecięcych Złoto próba 585/14k

Tak tutaj mamy do czynienia z przypadkiem kiedy ówczesny standard w branży staję się współcześnie luksusem. Do tego doliczmy inflację i wzrost kosztów produkcji biżuterii i mamy receptę na podwyższenie cen. Czy ja się z tego cieszę jako sklep jubilerski? Oczywiście że nie. Dlatego w naszym sklepie olor.pl staramy się trzymać ceny złotej biżuterii w ryzach jak tylko potrafimy.

Dmuchana biżuteri złota, zaniżanie próby, no dobrze ale czy to wszystko?

Nie do końca. Próba likwidacji ilości złota w masowej biżuterii doszła do tak absurdalnego poziomu, że renomowane marki i brandy zaczęły stosować, a jakże “metale pozłacane“! I żeby była jasność. Metale pozłacane to nic złego pod warunkiem, że są grubo pozłocone, antyalergiczne w tym przypadku srebro próby 925 lub stal chirurgiczna (nie mylić z stalą nierdzewną) i są odpowiednio tańsze od złota. Natomiast w dużych sklepach/brandach w ramach “cięcia” kosztów coraz częściej znajdujemy pozłoconą cienką warstwą blachę. Ta blacha często jest bliżej niezidentyfikowanym kompozytem, co już podczas naprawy takiej biżuterii staje się dosyć problematyczne. Ponieważ Złotnik Jubiler naprawiający nie ma nigdy pewności jaki to stop metali został użyty do produkcji biżuterii.

No dobrze ale może tak musi być? Księgowi są w każdej dużej firmie, więc zawitali również do Włoch i Paryża.

Być może tak faktycznie musi być. Wszystko płynie i zmienia się, więc i branża jubilerska też musi się zmieniać i dostosowywać do nowych trendów. W naszym sklepie staramy się ograniczać zjawisko, które uważamy za krzywdzące całą branże starając się oferować biżuterię złotą od włoskich i polskich Producentów. Od zawsze sprzedajemy wyroby ze złota próby 585. Nasze doświadczenie w sprzedaży i obsłudze klientów również w obsłudze posprzedażowej mówi nam czego tak na prawdę oczekuje Klient. Zawód ze strony Klienta po tym, gdy dowiaduje się że dostał lub zakupił biżuterię niepełnowartościową jest dla nas nieakceptowalny./Towary luksusowe

Kolejny grzeszek, który zauważyłem u renomowanych Jubilerów

Kolejną rzeczą o której należy pamiętać, aby się później nie zawieźć to dokładne czytanie opisów produktu. Nie raz natknąłem się na atrakcyjną ofertę, w której była umieszczona informacja o tym że… kolczyki z zapięciem na sztyft są sprzedawane bez zapięcia! Konkretnie to bez złotego zapięcia! W ramach obniżenia kosztów Klientom oferowane są silikonowe zatyczki, co moim zdaniem jest durne kupując pełnowartościowy produkt. Zwłaszcza że zapięcia włoskie często są mini arcydziełami z bogatymi zdobieniami.

Zobacz nasz wyroby ze złota:


Często kolczyki w kształcie kół o atrakcyjnej cenie i próbie złota są dostępne do zakupu. Należy jednak pamiętać, że cena dotyczy pojedynczego kolczyka. Mimo że opis jednoznacznie informuje o sprzedaży pojedynczych sztuk, niektórzy Klienci decydują się na zakup jednego, a później pojawiają się z prośbą o drugi, co jest zjawiskiem dość powszechnym.

Choć informacja o pojedynczej sprzedaży jest zawarta w opisie, zdarza się, że Klienci mogą ją przeoczyć. Czasami umieszczenie tego komunikatu w miejscu bardziej widocznym mogłoby pomóc uniknąć nieporozumień i oczekiwań dotyczących zakupu pary kolczyków.

Jubilerzy często stosują różne strategie, które mają wpływ na decyzje klientów. Warto zwracać uwagę na szczegóły i czytać opisy produktów, aby uniknąć niespodzianek podczas zakupów. W razie wątpliwości zawsze można skonsultować się z obsługą klienta przed dokonaniem zakupu.Towary luksusowe.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą biżuterią gdzie każdy produkt jest przez nas sprawdzany i prawidłowo opisany.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top