Sploty łańcuszków

Różnorodność kształtów

Istnieje wiele rodzajów łańcuszków o najróżniejszych kształtach – rzadkie lub gęste, szerokie lub wąskie; ankier, pancerka, figaro, singapur. Różnorodność splotów oraz ich dostępność sprawia że każdy znajdzie coś dla siebie pośród tych wszystkich odmian. W dzisiejszych czasach dostępność różnych splotów jest na wysokim poziomie. Dla kogoś kto poszukuje konkretnego rodzaju łańcuszka, odnalezienie go w internecie lub nawet stacjonarnych sklepach nie powinno stanowić jakiegokolwiek problemu. Poniżej przedstawimy kilka rodzajów splotów, tych mniej i bardziej popularnych, prostych i osobliwych.

Ankier

łańcuszek ankier
https://www.olor.pl/produkt/zloty-lancuszek-ankier-585-6/

Splot ankier jest jednym z najbardziej popularnych. Są one zbudowane z regularnych, małych oczek o najczęściej prostokątnym kształcie. Łańcuszek o tym splocie noszą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Jego prostota i delikatność powoduje, że świetnie komponuje się z zawieszkami. Łagodny splot stanowi podstawę dla bardziej wymyślnych kształtów zawieszek i nie odciąga od nich uwagi. Nazwa splotu pochodzi od angielskiego słowa “anchor” oznaczającego kotwicę. Stąd kształt splotu, który faktycznie strukturą przypomina łańcuch kotwicy.

Pancerka / Pancerka płaska

Łańcuszek o splocie pancerka jest nieco masywniejszy od innych splotów. Jego ogniwa są zdecydowanie grubsze od tych, z których stworzony jest łańcuszek ankier. Bardziej solidny wygląd powoduje iż splot częściej wybierają mężczyźni. Drobniejsze modele pancerki wybierają również kobiety. Odmianą klasycznej pancerki jest jest płaski wariant. Różnicę stanowi budowa ogniw łańcuszka, są one bowiem spłaszczone oraz mają bardziej zarysowane krawędzie. Powoduje to że łańcuszek odbija dużą ilość światła, lśniąc i przyciągając uwagę. Słowo “pancerka” przywodzi na myśl pancerz, od którego słowa, być może, pochodzi nazwa tego solidnego i wytrzymałego splotu.

Singapur

złoty łańcuszek
https://www.olor.pl/produkt/zloty-lancuszek-singapur-585-2-2/

Splot singapur jest kolejnym delikatnym rodzajem łańcuszka. Jego główną charakterystyczną cechą jest spiralny kształt. Ogniwa są bardzo drobne i cienkie, co umożliwia łańcuszkowi ułożenie się w tak wyjątkowy kształt. Drobny, aczkolwiek ciekawy wzór pięknie prezentuję się jako pojedyncza ozdoba, lecz równie dobrze zgrywa się z zawieszkami. Splot jest zdecydowanie częściej wybierany przez kobiety.

Figaro

łańcuszek figaro
https://www.olor.pl/produkt/zloty-lancuszek-figaro-585-rozowy/

Łańcuszek o splocie figaro wyglądem przypomina pancerkę. Zasadniczą różnicą jest jedno dłuższe ogniowo pojawiające się po kilku mniejszych. Oczko to nie odbiega budową od innych, gdyż jest tylko zdecydowanie większe, najczęściej dwu- lub trzykrotnie. Stanowi to ciekawe urozmaicenie w konstrukcji łańcuszka. Nazwa splotu nawiązuje do opery Mozarta o tytule “Wesele Figara”. Główny bohater opery ma na sobie łańcuszek właśnie o takim splocie. Łańcuszek o tym splocie noszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Królewski

łańcuszek królewski
https://www.olor.pl/produkt/zloty-lancuszek-krolewski-585/

Jest to jeden z najgęstszych splotów. Wymyślna budowa ogniw oraz ich gęste ustawienie stanowi o wyjątkowości tego typu łańcuszka. Splot zdecydowanie należy do tych stosowanych w cięższych łańcuszkach. Nazwa “królewski” kojarzy się z bogactwem, elegancją i okazałością. Cechy te również określają ten rodzaj łańcuszka. Splot nosi również nazwę “bizantyjski”, co również kojarzy się z przesytem. Budowa łańcuszka może być pochodną splotu, w który ułożone były ogniwa średniowiecznych masywnych kolczug.

Historia i przyszłość splotów

Różnorodność splotów występujących w świecie biżuterii jest bardzo duża. Najpopularniejszymi splotami są definitywnie ankier, pancerka, figaro, a także singapur. Ich historia zdecydowanie naprowadza na genezę danego splotu, która niejednokrotnie okazuje się niezmiernie ciekawa. Niektóre ze znajomych wzorów powstały nawet kilkaset lat temu! Być może w najbliższej przyszłości powstaną nowe wymyślne sploty, które także przejmą status najpopularniejszych i najbardziej pożądanych.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych łańcuszków i nie tylko! – Strona główna sklepu

Nasza strona na Facebook’u – Sklep Olor

Nasza strona na Instagramie – sklep_olor

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top